חיפוש
  • Tradint

מה מניע את הזינוק הענק במחירי ה- Carbon dioxide באירופה השנה?פחמן דו חמצני (Carbon dioxide) וההימצאות שלו באטמוספירה (אז הוא נקרא גז חממה) בכמויות הולכות וגדלות הוא אחד הגורמים המובילים להתחממות כדור הארץ ולבעיות האקלים.


בדצמבר 2020, לאור המחוייבות של האיחוד האירופי להגביר את המאבק בהתחממות הגלובלית ובשינוי האקלים, ובהתאמה להסכם פריז (אמנת האקלים של האו"ם) קבעו באיחוד מטרה ארוכת טווח - צמצום של 55 אחוזים לפחות בפליטת גזי חממה עד ל-2030.


באפריל השנה, הגיעו להסכמה בפרלנמט האירופי לגבי - European Climate Law שמעגן בחוק את המטרה עבור 2030, ובמאי הנוסח שלו אושר ע"י שגרירי האיחוד.


השאיפה האסטרטגית היא להגיע ל-0 פליטות גזי חממה (Net-Zero Emissions), בשקלול של הפליטות לעומת הסרה אקטיבית של פחמן דו חמצני (Carbon dioxide) מהאטמוספרה באמצעים טבעיים (כמו שתילת עצים) או טכנולוגיים.מסחר ב- Carbon dioxide


מאז 2005, משתמש האיחוד האירופי במנגנון ייחודי - Emissions Trading System (ETS). המנגנון, המשפיע על כ-40 אחוז מכלל פליטות גזי החממה באירופה, מגדיר לכל חברה קצבה שנתית (allowance) של פליטות, בה היא יכולה לסחור עם חברות אחרות. חברה שבסוף השנה תעבור את המכסה שהקוצתה לה, בשקלול הקצבאות בהן היא סחרה עם חברות אחרות תחוייב בקנסות משמעותיים. בצורה הזאת, מאפשר האיחוד לצמצם באופן משמעותי את הפליטות, בלי לפגוע בצורה קשה בחברות, ולאפשר להם גמישות מסויימת בתהליך.


לרשות סוחרים פרטיים קיימים שלושה מוצרים בהם ניתון לסחור המייצגים את מחיר ה-Carbon בהתאם לתנודתיות שלו ב-ETS תחת השם EUA Futures:

  • חוזים יומיים

  • חוזים רבעוניים (2021-2027)

  • אפשרויות טרום משלוח למילוי דרישות הביטחונות


הזינוק המשמעותי ב-2021


מאז תחילת השנה, זינק מחיר ה-Carbon ביותר מ-70 אחוזים, והגיע לרמות של מעל 55 אירו לטון. הגורם הישיר לעלייה הניכרת הוא הוספת הפיקוח, והעיגון בחוק של היעד השאפתני של צמצום פליטת הגז ב-55 אחוזים עד סוף העשור. ניתן לראות את הטרנד מתעצם באמצע אפריל ובאמצע מאי לאחר ההודעות על הגשת החוק ואישור הנוסח בפרלמנט.


יחד עם זאת, גל הקור הקיצוני שפקד את אירופה בתחילת ינואר, וחזר בתחילת אפריל, הוביל את האנליסטים להגדיל את התחזיות שלהם על מחיר ה-Carbon כתוצאה מגידול בצריכה של פתרונות חימום שמייצרים פליטה משמעותית של פחמן דו חמצני.

למה לצפות בהמשך


נושא פליטת גזי החממה ימשיך להעסיק את הרגולטורים באירופה וברחבי העולם, ועתיד להוביל לחוקים נוספים ותקנות שישפיעו על החברות, בעיקר בתחום האנרגיה, התעשייה והייצור, והתעופה.

ב- 24-25 למאי, תתכנס המועצה האירופית לפגישה מיוחדת, בה תדון בנושא האקלים וצמצום פליטת גזי החממה, ותספק הדרכה והנחיות נוספות בנושא. סביר להניח שלסיכום הפגישה תהייה השפעה על מחיר ה-Carbon.


אנליסטים חלוקים בדעתם לגבי קצב הצמיחה במחיר ה-Carbon, חלקם טוענים כי ימשיך לטפס לאורך השנה עד לרמות של מעל 100 יורו לטון, וחלקם טוענים שיתייצב על אזור ה-40 בשנה הקרובה, אבל יצמח לאט עד שלפחות יכפיל את עצמו עד לסוף העשור.


כדאי לעקוב אחרי הדיווחים והתקנות החדשות מגורמי ממשל באירופה ובעולם, ולשים לב לכל רגולוציה חדשה שכמובן תשפיע באופו ישיר על הפעילות והמחיר.


כפועל יוצא של הזינוק במחיר ה-Carbon סביר שנראה שינויים באופי הפעולה של חברות שונות המייצרות פליטת גזים באופן משמעותי מסקטור האנרגיה, הייצור והתעופה וככה"נ צמיחה של חברות המספקות פתרונות ירוקים יותר.


בנוסף, שנה שעברה דווח כי גם סין מתחייבת לצמצום משמעותי של פליטת גזי חממה עד 2030, ותגיע לניטרליות (Net-Zero Emissions) עד 2060.


מקורות מידע רלוונטים להתעדכנות ומעקב אחרי התחום63 צפיות0 תגובות